• 0
  • 0 $0
    سبد خرید شما خالی است.

امپراطوری ارباب حلقه ها در دنیای فانتری !

شاید با جرات بتوان گفت که مجموعه ارباب حلقه ها بالاترین نُت در اپرای غنی ادبیات فانتزی و داستان نویسی است. شاهکاری پر فروغ از تالکین که به گفته سی. اس. لوییس نویسنده مجموعه نارنیا "مانند صاعقه‌ای بود در آسمان صاف، که دنیای ادبیات و داستان‌پردازی را برای همیشه تغییر داد". از فروش بیش از 150 میلیون نسخه، ترجمه به 40 زبان دنیا، عنوان بهترین کتاب منتشر شده قرن تا اقتباس سینمایی بسیار موفق با فروش بیش از 1 میلیارد دلار و درو کردن جوایز اسکار همه و همه مهر تایید بزرگی است بر این مجموعه بی نظیر. اما نگاهی بر زندگی پر پیچ و خم این نویسنده داشته باشیم.
 
امپراطوری ارباب حلقه ها در قلمرو ادبیات فانتری!
 
جان رونالد روئل تالکین متولد سال ۱۸۹۲ در آفریقای جنوبی از پدر و مادری انگلیسی زاده شد. چهار ساله بود که پدرش را در اثر تب روماتیسمی از دست داد و مادرش نیز در سن 12 سالگی بیماری دیابت گرفت و از دنیا رفت. تا 16 سالگی در یتیم خانه ماند و هیچ چیز مانع موفقیت او نشد و با گرفتن بورسیه دانشگاه آکسفورد در رشته زبان‌های باستانی به تحصیل پرداخت و با افسانه‌ها و اسطوره‌های گوتیک، نروژی و ایسلندی آشنا شد و تحت تأثیر آن‌ها قرار گرفت.
 
در سال 1916 ازدواج کرد و برای حضور در جنگ جهانی اول به عنوان ستوان دوم در دسته تفنگداران لنکشایر شرکت کرد. اما پس از مدتی به تب سنگر مبتلا شد و ناچار او را به بیمارستان ارتش منتقل کردند. در حالی که در بیمارستان بستری بود به سرودن شعر و نوشتن داستان پرداخت. در شانزده نوامبر ۱۹۱۷ اولین فرزند وی به نام فرانسیس روئل به دنیا آمد و در پایان جنگ به اکسفورد بازگشتند.
 
در سال های آتی فرزند دومش به دنیا آمد و او نیز به تدریس در دانشگاه آکسفورد مشغول شد. دانشجویانش او را فردی دوست داشتنی، مودب، لاغر ولی فعال می شناختند. در همین سال ها بود که با سی. اس. لوییس ملاقات کرد و این ملاقات آغاز یکی از بزرگترین و پربارترین دوستی های ادیبانه بود. دو نویسنده ای که دو اثر جاویدان را خلق کردند.
 
خود تالکین هم دقیقا نمی داند چه زمانی نوشتن هابیت را شروع کرد. خودش می گوید: "روی یک تکه کاغذ سفید با خط خرچنگ غورباقه نوشتم: "درون سوراخی در زمین هابیتی زندگی می کند. نمی دانستم چرا؟ مدت طولانی هیچ کاری نکردم و در ابتدای دهه ۱۹۳۰ نوشتن  هابیت را شروع  کردم." شاید خود او نیز نمی دانست که همین خط خرچنگ غورباقه قرار است امپراطوری را شکل دهد که قرن ها بر تخت حکومت ادبیات فانتزی پادشاهی کند.
 

انتشار در :


منتشر شده در دسته بندی های :

افزودن نظرات :